De sluiting van bioscoop City leidde tot veel emotionele reacties: doodzonde, een iconisch gebouw verliest haar functie, einde van belangrijke Utrechtse filmhistorie. Maar ook een nuchtere constatering van filmhistoricus Lex Veerkamp. ‘Voor de filmliefhebbers is het geen ramp. Voor arthousefilms is er genoeg aanbod in de stad.’ Daarmee verwijzend naar filmtheaters LHC, Springhaver en Slachtstraat.
En toch is er recent nog een bioscoopje aan de Kanaalweg bijgekomen. Veel Utrechters zal het zijn ontgaan maar aan het Merwedekanaal is tegenwoordig een nieuw filmzaaltje gehuisvest. Sien is de naam en het komt voort uit Hoogt on Tour. Even terug in de tijd.
In 2019 verliet filmtheater ’t Hoogt de locatie aan de Slachtstraat. Na een langdurige periode waarin het theater een relevante rol speelde in Utrecht was de koek op. Vanwege teruglopende bezoekersaantallen bleek een succesvolle exploitatie ondanks tonnen gemeentelijke subsidie niet meer mogelijk. Toen ’t Hoogt niet meer kon voldoen aan de huurverplichting, zag eigenaar Het Utrechtse Monumentenfonds zich genoodzaakt de huur op te zeggen. Het einde van ’t Hoogt in de binnenstad was een feit maar dat betekende zeker niet het einde van ’t Hoogt. Ook nu weer gesteund door tonnen gemeentelijke subsidie ging men verder als ’t Hoogt on Tour. Lees: voorstellingen op diverse locaties en in een filmzaal van de bibliotheek op De Neude. Het aanbod: de zogenoemde kwetsbare films.
Volgens berekening van De Nuk trok ’t Hoogt on Tour 8 bezoekers per voorstelling en betaalde de gemeente € 61,87 mee aan een kaartje. Lees hier het artikel.
Inmiddels was op de oude plek van ’t Hoogt filmtheater Slachtstraat gekomen. We citeren Lex Veerkamp weer: ‘Er is voor arthouse films genoeg aanbod in de stad.’
Daar dachten ’t Hoogt en de gemeente anders over. ’t Hoogt kreeg een jaarlijkse subsidie van 3.5 ton om op zoek te gaan naar een nieuwe locatie. Die werd vorig jaar gevonden aan de Kanaalweg. Daar bevindt zich Sien, een bioscoopje met 60 stoelen en twee dixies voor de deur om je behoefte te doen.
Dat laatste gaat veranderen. Sien startte met een crowdfunding (gewenst bedrag: 32.500 euro) om de dixies te vervangen door normale toiletten, een filmcafé en een tweede zaal te bouwen. Dat geld is na een verlengde crowdfunding binnengehaald. Hoe denkt Sien in de toekomst de exploitatie rond te krijgen?
Zakelijk leider Marieke Prins legt uit: ‘De Sien is opgezet als een kleine organisatie met een duidelijke maatschappelijke opdracht. We blijven onderdeel van het culturele ecosysteem van Utrecht en hebben – zoals gebruikelijk in de sector – een subsidierelatie met de gemeente, aangevuld met eigen inkomsten. Ons doel is een gezonde balans tussen publieke steun en inkomsten uit bijvoorbeeld kaartverkoop. Op dit moment werken we met een klein, professioneel team aangevuld met freelancers en partners; het aantal fte ligt rond de 4,5.’
Vertrouwd zijn de verhalen waarmee Sien in het verlengde van ’t Hoogt zijn bestaan rechtvaardigt: films die je nergens kunt zien en natuurlijk educatie. Daarnaast zegt Sien een ontmoetingsplek te zijn voor de wijk.
’t Hoogt heeft eindelijk zijn filmzaaltje. En mogelijk straks nog een zaaltje. En weer, ‘zoals gebruikelijk’, dankzij een subsidierelatie met de gemeente. Over de geclaimde noodzakelijkheid zijn vragen te stellen. Afgelopen week ontving Sien circa 131 bezoekers. Sien is de enige door de gemeente financieel gesteunde bioscoop in Utrecht.
Het gaat maar door. En weer die raadselachtig term: het culturele ecosysteem. Met een handvol bezoekers per dag is dit weer een kansloze onderneming van ’t Hoogt. En wij maar betalen.