berichten van het plandelfront

Plandelman ziet door de peuken het bos weer

Voor een boswandeling hoef je niet meer helemaal naar de Amelisweerd. Sinds donderdag is in het Stadskantoor een bijzonder peukenbos, als onderdeel van de tentoonstelling Utrechtse Klimaatverdedigers voorop! Plandelman ging daar op de openingsavond even bosbaden.

Het Peukenbos van Angelina Kumar is een echt Utrechts  kunstwerk (de HKU-docent woont in 030, de wieg van de installatie stond in de Zuilense Kiemkamer en het Stadskantoor is de droomlocatie), maar ook weer niet. Want deze aandachttrekkende installatie ‘kostte’ maar liefst een half miljoen peuken, en die kwamen niet alleen van Utrechtse bodem, maar van heinde en ver.

Een groot deel werd op Landelijke PeukMeuk-dag door plandelaars en zwerfafvalactivisten geoogst en ook de Utrechtse Wastebar zamelde ze in, in ruil voor poffertjes. En Angelina destilleerde daar, samen met een speciaal recept, een schimmelkunstwerk uit. Hard werk, niet alleen voor de kunstenaar zelf (“Ik schat in dat het acht maanden zware lichamelijke arbeid vergde”) maar ook voor het mycelium zelf. “Het groeien van de langste bomen duurde een week of vier – in de zomer, want in de winter gaat proces een stuk langzamer.”

Het resultaat is dus een fascinerende coproductie met moeder Natuur, maar ook met tal van peukenpakkers uit den lande. “Ik wil kunst maken die positieve impact genereert. Voor mij is dat in dit geval de sociale interactie, die ‘m ook zit in de hoeveelheid mensen die er onderdeel van uitmaken. Al die mensen die hiervoor bij elkaar kwamen is natuurlijk fantastisch, en het spiegelt ook mooi met de netwerken die mycelium creëert.”

Haar Peukenbos is dé blikvanger op het stadskantoor, waar de bomen met een beetje fantasie tot aan de hemel (of in ieder geval het hoge dak) lijken te gaan groeien. Als het aan Angelina had gelegen, komt er ooit een bos waar je als bezoeker echt doorheen kunt lopen, maar dat is toekomstmuziek, gezien de fragiele staat van de stammen. Maar ook dat is een treffende metafoor met de toestand van de natuur – en de wereld. Die komt ook tot uitdrukking in de rest van de expositie, met bijvoorbeeld een kleurrijk zeepaard gemaakt van pre-plastic soep, door de recent aan de HKU afgestudeerde Nikki Steenbergen, maar ook op de diverse informatieborden over tal van groene, lokale, initiatieven. Van de stadsboerderijen van Utrecht Natuurlijk en de strijders voor het behoud van de Amelisweerd tot het duurzame warenhuis van E&co en de Guerrilla Gardeners van het Hof van Cartesius.

De expositie, die te zien is tot 24 september, werd feestelijk geopend door Senna Maatoug, de nieuwe wethouder van mobiliteit, klimaat en energie – haar eerste officiële speech in die hoedanigheid. Mooie woorden van haar, maar ook van De Kustwacht, een groep studenten van de Herman Brood Academie die hun boodschap in een sterke rap ten gehore brachten.

Auteur De Plandelman
Auteur

De Plandelman

Plandelman maakt, solo én met een groeiend leger van Utrechtse opruimhelden, korte metten met zwerfafval in alle soorten en maten. De Plandelman is het alias van Anton Damen. Kijk hier voor de website: www.plandelen.nl

Laat uw reactie achter

Reactie

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *