GroenLinks-PVDA is in Utrecht de grootste partij geworden met 14 zetels. Dat blijkt uit de tussenstand van de voorlopige uitslag, op basis van 86,5% van de stemmen die in de gemeente Utrecht zijn uitgebracht. D66 krijgt 9 zetels en VVD 5 zetels. Vandaag komt het centraal stembureau in een openbare zitting bijeen in het Stadhuis voor het vaststellen van de definitieve uitslag. De nieuwe gemeenteraad wordt op 1 april geïnstalleerd. Hieronder de voorlopige uitslag.
| Partij | Percentage stemmen | Aantal zetels |
|---|---|---|
| GroenLinks-PvdA | 26% | 14 |
| D66 | 18% | 9 |
| VVD | 11% | 5 |
| CDA | 6% | 3 |
| Partij voor de Dieren | 5% | 2 |
| DENK | 5% | 2 |
| Volt | 4% | 1 |
| Student & Starter | 3% | 1 |
| BIJ1 | 3% | 1 |
| JA21 | 3% | 1 |
| ChristenUnie | 3% | 1 |
| EenUtrecht | 2% | 1 |
| Stadsbelang Utrecht | 2% | 1 |
| Forum voor Democratie | 2% | 1 |
| Utrecht Solidair | 2% | 1 |
| Utrecht Nu! | 2% | 1 |
| SP | 2% | 0 |
| Blanco (P. Zwanenberg) | 1% | 0 |
| PVV | 1% | 0 |
| Blanco (M. van de Wal) | 0% | 0 |
Felicitaties voor GLpvda en D66.
Ondanks wat geregeld (ook hier) beweerd wordt, is het meerendeel van de kiezers blij met het huidige college!
De bakfietsen hebben definitief de stad overgenomen. We moeten ermee leren leven.
@gert: “we”?
Als D66 zou ik nooit naast zo’n sterk Groen Links in een coalitie stappen, nu al hebben ze de grootste moeite om hun eigen gezicht te laten zien. Dus een minderheidscoalitie zoals landelijk is, zeker met zoveel 1 pitters, best aantrekkelijk want dan zijn ze wel de grootste. En het zou de politiek een stuk interessanter maken.
Winst van GL/PvdA is ook betrekkelijk, in percentage zelfs gering gedaald. https://app.nos.nl/nieuws/gr2026/uitslag/utrecht/
Eindstand bij 100% geteld nog maar even afwachten.
Frits
Merendeel?
26 % van de mensen die gestemd hebben(60%opkomst)
Dat is in die categorie wel een soort ‘meerderheid’ ja.
Maar van alle inwoners Utrecht? En alle stemgerechtigden?
Ik maak me meer zorgen over de ‘afgehaakte’ 40 % die niet gingen stemmen.
Daar zou ik de in hun jubel bubbel verkerende GroenLinks/Pvda/D66 wat meer over willen horen komende tijd.
Geen debat, geen oppositie meer. Samenwerken kunnen de kleintjes niet, daar zijn het immers kleintjes voor.
Het gaat om een zeer kleine meerderheid die bij de definitieve uitslag ook nog eens zomaar kan verdwijnen. Die tien kleine partijen geven een duidelijk signaal af, wat je niet mag negeren. Het zou gezond zijn als het nieuwe college zelf tegenspraak zou organiseren. Echte tegenspraak – niet voor de bühne – maar een die wat voorstelt. Dat is van levensbelang zeker in een speelveld waarin bijna de helft van de mensen niet meedoet. GrLinks-PvdA en D66 zouden bijvoorbeeld een van die eenpitters in het college kunnen opnemen, liefst de meest eigenwijze. Dan kunnen al die anderen er vast aan wennen dat ze daar zelf ook hadden kunnen zitten als ze de moed hadden gehad hun ego’s opzij te zetten.
De lokale partijen hadden hun krachten moeten bundelen. Nu is het te laat. Ik begrijp dat er inmiddels nagedacht wordt om te fuseren. Ik vrees voor onverenigbaarheid van karakters.
De grote hoeveelheid eenpitters, die meestal veel dichter bij de inwoners staan en beter weten wat er speelt, is een helder signaal van wat er mis gaat in Utrecht. Nu een college van alleen Groen Links en D66 zal dit alleen maar verslechteren en ervoor zorgen dat de politiek nog verder van de inwoners af komen te staan. Dan volgt over 4 jaar een afrekening als er wel een Leefbaar Utrecht 2.0 zal komen.
Sleutelrol ligt nu bij D66 om dat niet zover te laten komen, maar of die sterk genoeg zijn is de vraag.
Bij de komende 4 jaar in het achterhoofd houden dat 40% niet de moeite nam (of al afgehaakt is) om te gaan stemmen.
@Tom .Afgehaakt.
— Ivm. verschil van inzicht wat betreft hoe een parlementaire democratie eruit hoort te zien.. Namelijk niet zo; https://www.youtube.com/watch?v=FhQTljXq-LU (4:34 min.) Niet zo https://bomenenbos.substack.com/p/regeringsbeleid-gestuurd-door-het Of zo; https://deanderekrant.nl/vn-en-who-willen-controle-over-voedselketens-en-natuurgebieden-2024-05-27/
Het stadsbestuur is nu uitvoerder in plaats van vertegenwoordiger van inwoners. Gevolg: Lokale behoeften en wensen sneuvelen onder externe druk. Besluiten voelen opgelegd, niet breed gedragen. Meer achtergrond; https://www.youtube.com/@Nederlandwatisergaande/playlists
Welke partij neemt hier openlijk afstand van?
— Ivm. wat ik opmerk; de verkapte vorm van onteigening en rechteloos maken van burgers, door via wetgeving, kunstmatig, mens en natuur, en mensen onderling, tegen elkaar op te zetten; https://youtu.be/XTFAQ5-Byh0 (23:02 min.) en https://deanderekrant.nl/burgemeester-mag-straks-uw-huis-vorderen-2022-06-21/ Er zijn daarnaast in toenemende mate, risico’s en bijwerkingen vast te stellen nav. de ‘kluts en husseldans’ van de trias politica. De instituties erkennen dit zelf ook. Maar wie doet er iets aan om dat te stoppen?
Welke partij pakt dit op?
— Ivm. mijn begrip voor het toenemend wantrouwen. Nota bene, ik keur elke vorm van geweld af. Maar hoe kun je vaststellen dat non transparante, dubieuze technieken voor of tegen mensen wordt ingezet? Welke andere factoren spelen een rol? https://youtu.be/hHjaAJ3S2LY
Welke partij doorprikt de bubbel en draait de digitale koers?
— Ivm. hoe stap voor stap de hekken rondom burgers sluiten. Hoezo draagt het overal afgeluisterd worden bij aan privacy? Waar is de opt out bij het aanleggen van de infrastructuur tbv. digitale massasurveillance?
https://bomenenbos.substack.com/p/palantir-het-huwelijk-tussen-orwell
https://deanderekrant.nl/chat-control-brussel-aast-op-controle-over-alle-digitale-communicatie/
https://deanderekrant.nl/global-digital-compact-is-de-weg-naar-de-digitale-goelag-2024-10-07/
Welke partij is onafhankelijk en autonoom en krachtig genoeg om een tegengeluid te maken of te organiseren?
Ivm. aanwijzingen dat er zonder consent en considerate use, een totaal verkeerde afslag is genomen en schijnbaar niemand op de rem durft te trappen omdat elk kritisch tegengeluid wordt geframed, geblamed en geshamed. Bedenk dan wie daar op welke manier voordeel bij heeft.. Hoe houden we die aangestuurde verdeeldheid weg? https://deanderekrant.nl/hoe-blijven-we-met-elkaar-in-gesprek-2024-04-17/
Want het zit op meerdere lagen. Blijkbaar voldoe je met een moestuin en met je afkeuring uitspreken over de toeslagen affaire al aan een extremist/ terrorist verdachtenlijst normering. (te zien in de gelekte interne memo ‘handreiking-politie’ van de CTER-eenheid; https://stemlp.nl/nieuws/reactie-handreiking-politie/ ). Waar zijn we belandt?
Welke partij is krachtig genoeg om onverdeeld, vrije ruimte te faciliteren? Die de stem van burger accuraat kan laten doorklinken en kan vertalen in daadkrachtige, effectieve resultaten in het volle belang van burgers?
Of.. Is er een andere manier, buiten de politiek, waarbij mensen zich veilig en efficiënt kunnen organiseren om hun leefomgeving en hun basisvoorzieningen in eigen beheer in te richten en te onderhouden? Hoe zou zoiets eruit zien en zou dat meer tevredenheid en veiligheid kunnen opleveren? Is er gelegenheid om dat te onderzoeken?
Kan en mag dat op het stembiljet?
Opmerkelijk dat groen-links in de steden wint en juist niet in de provinciesteden en dorpen.
De stadse bewoners willen blijkbaar koste wat kost op een groen eiland zitten met elkaar op een kluitje. Zonder auto’s, openhaarden en parkeerplaatsen en met een milieuzone, maar helaas…..:
80% van de luchtvervuiling komt van buiten de stad.
Zolang de A27 niet wordt verbreed bij Amelisweerd komt daar nog een schep bovenop, omdat file rijdende auto’s twee keer meer uitstoten dan rijdende auto’s.
TNO adviseert doorstroming van gemotoriseerd verkeer voor een betere luchtkwaliteit. Dat wil in Utrecht alleen niet zo goed lukken door alle verkeersmaatregelen van de afgelopen jaren.
Zo te zien krijgen nu we meer van hetzelfde en leidt dat niet tot een verbetering van onze luchtkwaliteit.
Aanpakken van de NRU en 80 km/u bij Amelisweerd (waar in de bak zelden files staan en je makkelijk naar meer stroken in de bestaande bak kan) gaat veel meer brengen Nina. En dan nog geld over voor snellere fietspaden etc.
@ Tom
De bevolkingsgroei vraagt om meer van alles: o.a. woningen, zorg, onderwijs, voedsel, banen, ov, politie en dus ook wegen. Alles en iedereen betreffende de bevolkingsgroei toename moet vervoerd worden. Ieder jaar meer verkeersbewegingen dus.
Doe je de verbreding niet nu, dan moet die later alsnog, maar is er ondertussen miljarden euro’s schade toegebracht aan onze economie. Van die miljarden euro’s schade komen ook geen belastinginkomsten binnen in de staatskas. De miljarden voor de verbreding worden dan ook al snel terugverdiend.
Het druist in tegen de gevoelens van sommigen, maar de verbreding moet er uiteindelijk toch komen. Dan maar liever zo snel mogelijk.
Daarnaast is er een prachtig uitonderhandeld plan met een overkapping die zorgt voor uitbreiding van het gebied, een betere aansluiting met de stad en minder lawaai op het landgoed Amelisweerd. De luchtkwaliteIt verbetert vanwege de doorstroming (zie advies TNO) wat fijn is voor alle mensen in de stad die er wonen en sporten.
Er hoeven door de verbreding geen honderden bomen te verdwijnen en het landgoed blijft volledig intact, terwijl in de media soms anders wordt gesteld. Dit zie ik als stemmingmakerij en misleiding. Het zijn twee punten waardoor sommige mensen tegen de verbreding zijn, terwijl het niet waar is.
Ik ben voor behoud van onze natuur. Bevolkingsgroei brengt met zich mee dat we minder groen overhouden. Dat is een feit. De discussie in de politiek moet gestart worden of we nog wel bevolkingsgroei moeten nastreven in Nederland nu de grenzen worden bereikt van wat we willen faciliteren.