Iedereen die in Utrecht van het busvervoer gebruik maakt, heeft kunnen vaststellen, dat sinds Transdev vervoert (14 december 2025), er sprake is van een grote chaos. Van Schie als verantwoordelijke doet alsof ook hij hierdoor overvallen. Directeuren van Transdev suggereren dat het ligt aan een storing in de software en ze zouden overvallen zijn door elektriciteitsproblemen. Ook zou de busleverancier te laat geleverd hebben.
Even op een rijtje.
De provincie (lees Van Schie) is voor de implementatie van het openbaar vervoer verantwoordelijk.
Qbuzz deed de stad en er zou een nieuwe concessie komen per 14 december 2025.
Drie bedrijven tekenden in: EBS, Qbuzz en Transdev. Belangrijk, al in 2023 was de opdracht: De Provincie wenst comfortabele, duurzame en flexibel inzetbare Bussen en Auto’s (…) Daarbij is het de ambitie om per (uiterlijk 31 december) 2028 de transitie gemaakt te hebben naar een 100% Zero-Emissiebus-systeem, waarbij een betrouwbare implementatie van ZE van groot belang is voor de Provincie. Inspelen op de netcongestieproblematiek, de energietransitie en de overgang naar een circulaire economie vraagt van Concessiehouder flexibiliteit, creativiteit en wendbaarheid.
Met andere woorden, al in 2023 was duidelijk dat de inschrijver moest zorgen dat hij zijn elektriciteit in orde had, dat er elektrisch gereden zou worden, en dat dus de inschrijver voldoende nieuwe bussen zou hebben.
Uit de aanbestedingsleidraad blijkt een soort garantie die de provincie vroeg, de inschrijver zou betrouwbare informatie moeten verschaffen voor een betrouwbaar systeem.
Omdat Van Schie verantwoordelijk is voor de implementatie, had hij een beoordelingscommissie die punten zou geven voor de verschillende onderdelen. Deze commissie gaf meer punten aan Transdev, en achteraf voor roze wolken. Hier zie je het steeds terugkerende probleem. Politics for products.
Van Schie was ziende blind en horende doof
Als ambtenaren en bestuurders, lees politici, zich gaan bemoeien met producten, in dit geval Openbaar Vervoer, zie je steeds dat ze allerlei wenspolitiek hebben, maar geen oog hebben voor de realiteit. Qbuzz heeft steeds gewaarschuwd dat Transdev haar beweringen over elektriciteit, bussen niet waar kon maken. Ze hebben de zaak een paar keer voor de rechter gelegd en de provincie kwam er steeds mee weg dat er sprake was van een deskundige beoordelingscommissie en dus dat het aannemelijk was dat de beloftes van Transdev nagekomen zouden worden. Van Schie was dus vanaf het begin (lees vier jaar geleden) 2023 al op de hoogte van de kritiek op de presentatie van Transdev. Steeds heeft Van Schie geweigerd kritisch naar de argumenten te kijken en nu zitten we met de gebakken peren. Transdev rijdt op dit moment met vijf soorten bussen (Volvo, Solaris, VLD, Yutong en EVECO), ongeveer 50 staan er stil en het personeel is zwaar gefrustreerd. En nu komt Transdev opeens alsof de netcongestie een actueel probleem zou zijn. Dat stond toch al in de Aanbestedingsleidraad van 2023. Van Schie was ziende blind en horende doof en kwam bij de rechter weg met de opmerking dat de beoordelingscommissie toch zo betrouwbaar was.
De rechter overwoog in augustus 2025:
4.4 GS betwist dat de inschrijving van Transdev irreëel is en dat de plannen wezenlijk gewijzigd zijn. GS benadrukt dat bij de aanbesteding niet is gevraagd om op detailniveau technische informatie te verschaffen. Het accent lag op flexibiliteit, creativiteit en wendbaarheid bij onvoorziene omstandigheden of bijvoorbeeld de netcongestieproblematiek. Dat betekent dat in de concessie besloten ligt dat zich tussen het moment van gunning en de start van de concessie ontwikkelingen kunnen voordoen die voor de concessiehouder aanleiding kunnen vormen om wijzigingen aan te brengen. Voor GS is vooral belangrijk dat de concessiehouder de aangeboden resultaten op tijd behaalt.
4.5 In aanvulling voert Transdev aan dat zij nog altijd op koers ligt om de bijna volledige zero emissie transitie te realiseren bij de start van de concessie. Het bleek niet nodig om een aantal onderdelen uit het oorspronkelijke plan uit te voeren, er zijn alternatieve opties beschikbaar gekomen en zij heeft moeten inspelen op onvoorziene omstandigheden (bijvoorbeeld dat een van de beoogde busleveranciers niet op tijd kon leveren), maar dat heeft al met al geleid tot een beter eindresultaat dan vooraf was ingeschat. (…)
Lees wat GS en Transdev in augustus 2025, dat wil zeggen, drie maanden voor de aanvang van de concessie voor de rechter durven te beweren: “Voor GS is vooral belangrijk dat de concessiehouder de aangeboden resultaten op tijd behaalt” en “In aanvulling voert Transdev aan dat zij nog altijd op koers ligt om de bijna volledige zero emissie transitie te realiseren bij de start van de concessie.”. En als je ziet wat ze ervan gemaakt hebben, dan zijn er twee conclusies: of ze staan keihard te liegen, of ze zijn totaal incompetent. In ieder geval zijn iedere dag duizenden passagiers de dupe en dat niet alleen, ook het milieu wordt in plaats van zero emissie dagelijks overbelast met extreme dieseluitstoot. Omdat Transdev de elektriciteitsvoorziening niet in orde heeft, staat op Lage Weide dagelijks een dieselaggregaat vele duizenden liters diesel op te slurpen om de bussen van elektriciteit te kunnen voorzien.
Op Lage Weide staat dagelijks een dieselaggregaat vele duizenden liters diesel op te slurpen
Transdev klaagt over personeelstekort, maar vertelt niet, dat ze inmiddels van Pouw Vervoer, die uitstekend met 80 FTE samenwerkte met Qbuzz, afscheid heeft genomen. Ook maakt Transdev geen gebruik meer van 70 chauffeurs die werkte voor Qbuzz.
De ondernemingsraad van Qbuzz (lees het rijdend personeel), had al in oktober 2025 voor deze puinhoop gewaarschuwd. Zoals gezegd, tegen de dove oren van Van Schie. Hij had toen kunnen zeggen: laat Qbuzz nog maar 3 of 6 maanden doorrijden totdat Transdev echt zijn zaken op orde heeft. Nee, voor Van Schie is kennelijk prestige belangrijker dan de passagier.
‘Ze liegen of ze zijn totaal incompetent.’ Ik vrees dat het woordje ‘of’ vervangen moet worden door het woordje ‘en.’
Dit debacle zou normaal gesproken consequenties moeten hebben voor de verantwoordelijke bestuurder. Maar zoals we ook op gemeentelijke niveau altijd weer zien, gaat dat ook nu niet gebeuren. Het is om te huilen.
Mijnheer van Schie zal met zijn auto van de zaak weinig last hebben gehad van deze ellende.