Duizenden mensen bij dodenherdenking op Domplein: ‘Vrijheid is geen vanzelfsprekendheid’

  • Door Redactie
  • |
  • 5 mei 2026
  • |
  • 2 reacties

Dodenherdenking Domplein Utrecht, 2026 ( Foto Foto 4meiutrecht/Angeliek de Jonge de Jonge)

Enkele duizenden mensen hebben maandagavond 4 mei de Dodenherdenking op het Domplein in Utrecht bijgewoond. Voorafgaand aan de herdenking liepen naar schatting duizend mensen mee in de stille tocht vanaf het Pieterskerkhof.

Tijdens de herdenking sprak burgemeester Sharon Dijksma over het blijvende belang van herdenken in een wereld waarin oorlog en geweld opnieuw dagelijks zichtbaar zijn. Zij verbond daarbij het verleden met het heden en noemde expliciet de huidige conflicten in Oekraïne, Soedan en het Midden-Oosten.

“Omdat oorlog ook nu levens verwoest – zoals in Oekraïne, Palestina en Soedan. Omdat ook nu mensen worden vervolgd – zoals mensen in Iran en Rusland, als zij hun kritische stem laten horen. Omdat ook in deze tijd mensen in toenemende mate onvrijheid ervaren in hun leven – door homohaat, door discriminatie, door antisemitisme. Juist omdat ook nu vrijheid kwetsbaar blijkt, zijn dit de plekken waar we samenkomen.”

Volgens de burgemeester laten deze conflicten zien dat vrijheid geen vanzelfsprekendheid is en dat herdenken niet alleen terugkijken is, maar ook een oproep tot waakzaamheid en menselijkheid in het heden. 

Ze stond daarnaast stil bij de bijzondere rol van vrouwen tijdens het verzet in de Tweede Wereldoorlog. Dijksma deed dit aan de hand van de ontstaansgeschiedenis van het Verzetsmonument, naar beeltenis van Joke de Boer, kind van ouders die in Den Haag in het verzet zaten. Na de twee minuten stilte om 20.00 uur vonden de kransleggingen plaats bij het Verzetsmonument op het Domplein. Namens het voormalig verzet legde Wim van Scharenburg, oud-directeur van het Museum van Zuilen, samen met burgemeester Dijksma een krans. Van Scharenburgs betrokkenheid is zowel historisch als persoonlijk: zijn vader nam in februari 1941 deel aan de Februaristaking in Utrecht en Zuilen, uit protest tegen de Jodenvervolging. 

Foto: Angeliek de Jonge
Foto: Angeliek de Jonge
Auteur Redactie
Auteur

Redactie

Laat uw reactie achter

Reactie

2 reacties

  • wil schreef:

    heuh? de nuk heeft exact dezelfde foto’s als duic.
    Een pot nat?

  • Redactie De Nuk schreef:

    @Wil. Maakt u zich geen zorgen. De Nuk heeft geen enkele relatie met Duic. Deze foto is door het Utrechts Comité 4 mei-Herdenking aangeboden aan de media.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *