In juli vorig jaar presenteerde de verantwoordelijke wethouder Schilderman de begroting voor 2026. Het wordt een Ravijnjaar, omdat uitkeringen uit het Gemeentefonds wegvallen. Gesproken wordt over 28 miljoen tekort. De wethouder gaat met 140 banen inkrimpen.
Ik was het afgelopen jaar een paar keer op het stadskantoor in verband met mijn werk. Iedere keer verbaasde ik mij hoeveel ambtenaren daar overleggen; de ene verdieping na de ander. Soms 8 ,soms 14 per vergadering. Met mijn DNA als ondernemer reageer ik dan Pavlov: wat moet dat niet allemaal kosten? Het onderwerp boeide me. Je mag aannemen dat de gemeente Utrecht geprofiteerd heeft van Ai-ontwikkelingen in de afgelopen vijf jaar en een aantal dingen in plaats van handmatig digitaal uitvoert.
Via de Wet open overheid (Woo) vroeg ik hoeveel ambtenaren er in 2020 in Utrecht werkzaam waren en hoeveel in 2025. In 2020 waren er 4613 ambtenaren op 359.000 Utrechters; dus een ambtenaar op 77 Utrechters. In 2025 waren er 6130 ambtenaren op 377.000 Utrechters. Opeens was er een ambtenaar op ongeveer 61 Utrechters. Per 1000 Utrechters waren er dus in vijf jaar 16,5 ambtenaar bijgekomen. Dat is 25% in vijf jaar. En dan heb ik het niet eens over al die externen, consultants, onderzoeksbureaus, ZZP’ers. Schilderman wil met 140 banen bezuinigen. Er zijn in vijf jaar 1517 banen bijgekomen.
Als ik alle geklaag hoor over de serviceverlening, is die groei daardoor niet te verklaren. Lees anders maar het boekje van Harry van Dam over de renovatie van Broekman ( De Elisabeth:10 jaar vallen en opstaan) En dan heeft de gemeente ook nog eens een opvallend hoog ziekteverzuim (8,7% in 2024 ).Het lijkt wel, hoe meer groei, hoe meer ziekteverzuim. In 2025 is de onroerende zaak belasting weer verhoogd. In de hele stad moet je langzamerhand betaald parkeren. Het leidt allemaal leidt steeds hogere lasten voor de burger. Mijn simpele vraag aan de wethouder en raad: wordt het niet eens tijd om in de spiegel te kijken in plaats van de burger maar steeds meer te belasten. Met andere woorden 140 banen is 2% .Op z’n minst mogen we toch 25 % afslanking verwachten.
Laat uw reactie achter
Reactie