Hebben we in Jaarbeurs-hub Utrecht, waar een hotelbed makkelijker te scoren is dan een betaalbare starterswoning, eigenlijk wel behoefte aan nog een hotel? (Denk aan het grote Hotel NH bij de Croeselaan, het hyperhippe Moxy bij De Helling en het oerdegelijke Park Plaza even verderop.) En dat in een stad die bijkans vergeven is van de AirBnB’s en short-stays, van studentenstudio tot ‘pied-à-terre’ voor jonge Randstedelijke ‘urbane professionals’?
Union House denkt van wel. Deze nieuwste spruit van Conscious Hotels opent eind september in het iconische voormalige Tivoli-gebouw aan de Oudegracht, hun eerste vestiging buiten Amsterdam. Dit pand ademt geschiedenis. Ooit was het een klooster, daarna een weeshuis en vervolgens het onderkomen van de machtige spoorwegvakbond. Pas in vierde instantie werd het de concertzaal waar tienduizenden bezoekers muziekgeschiedenis beleefden.
En nu dus een hotel. Union House wil geen dertien-in-een-dozijn slaapplek zijn, maar een plek waar ook ‘iets gebeurt’. ‘Eco-sexy,’ zeggen ze zelf, met ‘big smiles’. Klinkt als gratuit ‘bladibla chocoladevla’? Lang voordat duurzaamheid een containerbegrip werd, zat Directeur Hoofdkwartier Rob van Hemert – bij Conscious beter bekend als ‘medewerker 001’ – al met zijn neus in de cradle-to-cradle-literatuur.
Wij (pers en andere genodigden) kregen donderdag alvast een preview.
Bij binnenkomst valt meteen op dat de ellenlange gang, die je vroeger aflegde naar je favoriete band, bewaard is gebleven. Na zo’n vijftig stappen ‘eerste rechts’ volgt de grootste opluchting: het podium staat nog fier overeind.
Waar ooit de banieren hingen van bands als Nirvana, Pearl Jam en de Red Hot Chili Peppers kun jij nu zelf plaatsnemen. Niet achter de drums, maar met een ‘mooi bord’: die heilige grond is omgetoverd tot intieme dinerplek voor zo’n twee dozijn gasten. Achter dat originele podium is nu een fraaie muurschildering in natuurlijke kleuren.
Op de galerijen links (Jacob’s Bar) en rechts zijn zitjes; als je het podium wilt delen met De Groten, word je wél bekeken. In de zaal zelf is plek voor 150 eters, die worden getrakteerd op de beste combinatie van ambiance en culinaire kwaliteit – zonder ‘steraspiraties’.
Een leuk detail: de flessen bubbels met etiketten van Prince, Nirvana en Pearl Jam. Zou de Irish Coffee hier nét zo goed zijn als bij Graaf Floris?
Union House wordt samen met Conscious Hotel Westerpark gezien als een flagship voor de keten, die verder vier hotels, twee restaurants en twee koffiezaken in Amsterdam heeft.
Peter-Paul Swijnenburg, samen met partner Lieke van Herpen eigenaars van Union House, vertelt dat er weer geprogrammeerd wordt op de Oudegracht. Zonder entree, niet voor publiek, maar voor de gelukkigen die die avond een tafeltje hebben weten te bemachtigen.
Union House telt 46 hotelkamers die duurzaam zijn ingericht. Het ziet er warm en strak uit – ja: dat gaat samen. Naast The Dining Room is een patio, waar bij mooi weer het glazen dak opengaat. Ook is er de intieme ‘Governor’s Room’ voor besloten bijeenkomsten. De originele schouw met ‘smoelen-tableau’ (het negentiende eeuwse Facebook) en de antieke tegels zijn zorgvuldig gerestaureerd.
Na twee jaar intensief verbouwen is een bijzonder stukje Utrechts erfgoed opnieuw tot leven gebracht. https://www.unionhouse.nl/
Wat ‘ze’ ervan gemaakt hebben?
De Utrechtse volksaard is kritisch: laat maar zien.
De mensen van Union House knikken naar de rode loper: kom maar kijken.
Utrecht oordeelt als het zover is.

Laat uw reactie achter
Reactie